Kontraktowy montaż elektroniki to usługa, która stanowi doskonałe rozwiązanie dla firm poszukujących wsparcia w zakresie produkcji różnego rodzaju urządzeń oraz podzespołów – zarówno na mniejszą, jak i większą skalę. Dzięki wyspecjalizowanemu parkowi maszynowemu oraz wykwalifikowanemu zespołowi specjalistów zlecenie wykonane jest szybko oraz kompleksowo. Sprawdź, na czym polegają szczegóły tego typu współpracy.
Kontraktowy montaż elektroniki – co to?
Kontraktowy montaż elektroniki, czyli Electronic Manufacturing Services (EMS) polega na zleceniu zewnętrznej firmie specjalizującej się w produkcji komponentów lub całych urządzeń elektronicznych konkretnej usługi określonej przez zleceniodawce. Dzięki temu możliwe jest zrealizowanie wysokiej jakości produkcji bez konieczności posiadania własnego parku maszynowego.
Firma specjalizująca się w montażu EMS wykona zarówno pojedyncze podzespoły, jak i całe urządzenia – w zależności od konkretnych wymagań i potrzeb klienta. Ogromną wartością tego typu usługi jest nie tylko sam produkt końcowy, ale również to, jak wygląda proces. W rzeczywistości usługa montażu elektroniki to nie tylko wyrób konkretnego urządzenia, ale również projektowanie jak najbardziej optymalnego procesu produkcji, wieloetapowy montaż, testy jakości oraz szeroko zakrojona pomoc projektowa. Specjalistyczne know-how to w tym przypadku klucz do sukcesu.
Usługi montażu elektroniki – krok po kroku
Aby lepiej zrozumieć na czym polega montaż układów elektronicznych przeprowadzany przez specjalistów, warto poznać szczegółowy plan realizacji tego typu zlecenia.
Przygotowanie projektu
Przygotowanie projektu to pierwszy etap, od którego rozpoczyna się każda współpraca EMS. Potencjalny klient zobowiązany jest do przesłania pełnej dokumentacji, która zawiera takie informacje, jak BOM, rysunki techniczne, gerbery czy Pick&Place. Dzięki temu specjaliści będą w stanie wychwycić ewentualne błędy oraz zaproponować bardziej optymalne rozwiązania. Jest to również konieczny krok, który pozwala nam na stworzenie miarodajnej wyceny produkcji.
Opracowanie prototypów
Po wspólnym przygotowaniu projektu, należy przejść do opracowania oraz stworzenia prototypów. Co ważne, nasi specjaliści nie tylko zajmują się kwestią projektową, ale również doradzają w wyborze najlepszych komponentów oraz są odpowiedzialni za ich zamówienie. Następnie odbywa się montaż płytek PCB (Printed Circuit Board), zwanych również płytkami drukowanymi. Na tym etapie dość istotną rolę odgrywa wybór danej metody. W zależności od wymagań projektu, montaż elektroniki może być wykonany metodą THT (Through-Hole Technolgy) lub SMT (Surface-Mount Technology). Każda z nich sprawdzi się w konkretnym typie projektów.
- Montaż THT nazywany jest również montażem przewlekanym i polega na umieszczaniu poszczególnych elementów na płytce drukowanej poprzez specjalne otwory przewodzące, a następnie lutowanie ich z drugiej strony płytki. Komponenty montowane za pomocą tej metody charakteryzują się dużą stabilnością i pozwalają na stosunkowo łatwe wprowadzenie modyfikacji czy przeprowadzanie napraw. Niemniej tego typu metoda nie sprawdza się w przypadku urządzeń, które docelowo mają mieć jak najmniejszy rozmiar – montaż THT zajmuje na płytce więcej miejsca.
- Montaż SMT pozwala na umieszczenie poszczególnych elementów elektronicznych na płytce PCB bez konieczności wiercenia dziur i lutowania, jak ma to miejsce w przypadku THT. Tworzone układy mogą być więc gęstsze, dzięki czemu finalny produkt spełnia wymogi miniaturyzacji.
Po zakończeniu etapu tworzenia prototypów, cały proces jest dodatkowo optymalizowany, a poszczególne błędy są eliminowane.
Testy jakości
Klienci naszej firmy mogą również liczyć na jak najwyższy poziom kontroli jakości. Ze względu na wielkość produkcji oraz stopień skomplikowania wytwarzanych urządzeń, oferowana przez nas kontrola jakości jest przeprowadzana w pełni automatycznie. Korzystamy z nowoczesnego urządzenia AOI (Automatic Optical Inspection), które za pomocą rejestracji obrazu porównuje produkt do wgranego algorytmu – w przypadku wykrycia błędu, urządzenie generuje specjalny raport, dotyczący rodzaju błędu oraz stopnia krytyczności. Dzięki temu możemy mieć pewność, że produkowane urządzenia są jak najwyższej jakości, a klient nie jest narażony na wyższe koszty związane z pojawieniem się wadliwego produktu w sprzedaży.
Produkcja masowa
Po zaakceptowaniu prototypu i przeprowadzeniu wszystkich najważniejszych testów można przejść do produkcji seryjnej. Gotowy produkt jest etykietowany oraz transportowany w wybrane przez klienta miejsce. Nasi specjaliści zajmą się nie tylko programowaniem i testowaniem, ale również serwisowaniem, magazynowaniem oraz ogólną logistyką wyprodukowanych urządzeń.
Montaż kontraktowy z EMS Elektronix
Nasza firma od lat zajmuje się kontraktowym montażem elektroniki. Oferujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie produkcji oraz indywidualne podejście do klienta. Pomożemy w dopracowaniu projektu, wyborze poszczególnych komponentów, przygotowaniu produkcji, zakupu części, a nawet logistyce i magazynowaniu. Nasz zaawansowany park maszynowy pozwala nam na podjęcie się nawet najbardziej skomplikowanych projektów – posiadamy aż dwie linie montażowe i jedną linię dedykowaną wyłącznie projektom prototypowym. Nad najwyższą jakością produkcji czuwa automat do kontroli jakości AOI, a nowoczesny robot lutujący eliminuje czynnik błędu ludzkiego.
Jeśli masz jakiekolwiek zapytania dotyczące oferty, zachęcamy do kontaktu.