Kontrola jakości AOI
Z biegiem lat proces produkcji oraz montażu płytek PCB uległ znacznym przemianom. Dzięki ogromnej popularności tego typu usługi, zwiększyła się nie tylko skala produkcji, ale również same płytki, które podlegają coraz większej miniaturyzacji. W związku z tym konieczna okazała się również zmiana sposobu sprawdzania ich jakości, która pozwalałaby na szybkie i dokładne wykrycie ewentualnych uszkodzeń czy błędów. Właśnie dlatego w naszej firmie oferujemy kontrolę jakości AOI, która łączy wysoką wydajność z precyzją.
Kontrola jakości AOI – na czym polega?
Automatyczna kontrola optyczna (Automatic Optical Inspection) należy do jednych z najdokładniejszych oraz najskuteczniejszych narzędzi do kontroli jakości produkcji. Pomaga ona w wykrywaniu takich błędów, jak wady lutowania czy niewłaściwe ułożenie elementów na płytce.
Ze względu na duży i przede wszystkim szybki rozwój w branży półprzewodnikowej, zmieniły się nie tylko ceny wykonywanych usług, ale również sam produkt. Płytki PCB (Printed Circuit Board) są coraz mniejsze, jednak wraz ze zmianą rozmiaru wzrosła ilość układów scalonych oraz gęstość komponentów przy jednoczesnym zmniejszeniu odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. W związku z tym nawet najdrobniejszy błąd może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Właśnie dlatego poprzednie metody badania jakości produkcji musiały ulec przemianie.
Wcześniej przy produkcjach o znacznie mniejszej skali stosowano kontrolę ręczną, która polegała na testowaniu losowych próbek z danej partii produkcyjnej. Jednak bardzo skomplikowany układ płytek oraz sama wielkość produkcji sprawiły, że konieczna była automatyzacja kontroli jakości.
Kontrola AOI – sposób działania
Najważniejszym komponentem urządzenia AOI jest system przeznaczony do rejestracji obrazu. Płytka PCB przechodzi przez kamerkę AOI, która dokładnie skanuje jej powierzchnię. Za pomocą otrzymanych obrazów możliwe jest porównanie wyniku z wgranymi danymi referencyjnymi. Dzięki temu algorytmy znajdują wszelkie niezgodności i błędy, takie jak źle umieszczone komponenty, błędy lutowania czy błędy ścieżek. Urządzenie generuje specjalny raport, który nie tylko zawiera dane dotyczące wykrytych błędów, ale również obrazy błędów, ich lokalizację oraz stopień krytyczności. Płytki PCB, w których wykryto błąd są następnie odpowiednio kategoryzowane lub przekierowywane do naprawy. Gdy operatorzy skończą pracę nad wadliwą płytką, jest ona ponownie przepuszczana przez urządzenie w celu potwierdzenia jej zgodności z danymi referencyjnymi.
Urządzenia AOI – kontrola obrazu i programowanie
Urządzenia AOI często wykorzystują różnego rodzaju oświetlenie, które pozwala na dokładną kontrolę badanego elementu. Aby otrzymać jak najbardziej precyzyjny obraz, natężenie, barwę oraz kąt padania światła należy skonfigurować z wymaganiami konkretnego produktu, który podlega sprawdzaniu.
Istotną rolę odgrywa również system rejestracji obrazu, który może być zbudowany z jednej lub kilku kamer. Sam dobór rejestratora zależy od wymagań danego projektu. Zazwyczaj stosuje się jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze z nich polega na ciągłej rejestracji obrazu – podobnie jak w przypadku kamery wideo, natomiast drugie rejestruje pojedyncze klatki – na wzór aparatu fotograficznego.
Aby mieć pewność co do skuteczności systemu AOI, należy poddać go odpowiedniej konfiguracji. Wówczas możemy liczyć na jak największą dokładność urządzenia. Często wykorzystuje się tak zwaną wzorcową płytkę, która jest rejestrowana przez system. Na podstawie otrzymanych parametrów urządzenie tworzy model odniesienia, do którego porównuje rejestrowany obraz w trakcie kontroli produkcji. W przypadku kilku wariantów produktów, należy dostarczyć każdy z nich. Równie popularną metodą jest wykorzystanie algorytmu, który wgrywany jest do systemu AOI. Wówczas urządzenie generuje prawidłowy model płytki i porównuje sprawdzane obiekty z dostarczonym algorytmem.
AOI – dlaczego warto?
Kontrola jakości to nieodłączny element każdego procesu produkcyjnego. Nie tylko zapewnia najwyższą jakość produkowanych urządzeń, ale również minimalizuje dodatkowe koszty związane z pojawianiem się wadliwych partii – dzięki zastosowaniu systemu AOI wszelkie błędy są nie tylko wykrywane, ale również kategoryzowane. Warto również zwrócić uwagę na dużą przepustowość tego typu rozwiązania, która zapewnia sprawdzenie określonej liczy próbek w możliwie najkrótszym czasie.
Podaj swoje dane, abyśmy mogli do Ciebie odpisać.
Twoje dane będą bezpieczne. Nie przekazujemy ich nigdzie więcej i nie będziemy zasypywać Cię niepotrzebnymi wiadomościami. Otrzymasz tylko same konkrety dotyczące Twojego pytania.