Płytka PCB stanowi podstawę prawie każdego urządzenia, stąd tak istotny jest dobór modelu, który będzie najlepiej dopasowany do specyfiki danego projektu. Klienci, którzy zaufali nam, powierzając realizację zlecania, mogą liczyć na naszą pomoc w doborze oraz zakupie odpowiedniej płytki. Jednak zanim do tego dojdzie, warto nieco pogłębić swoją wiedzę na temat tego produktu.
Płyta PCB co to?
W prostym tłumaczeniu skrót PCB oznacza Printed Circuit Board, czyli obwód drukowany. Płytki drukowane różnią się one od siebie pod względem poszczególnych parametrów, jednak można przyjąć pewien zespół cech i właściwości wspólny wszystkim rodzajom.
Do zrozumienia czym jest płytka drukowana, konieczna jest znajomość jej budowy. Całość stworzona jest z materiałów izolacyjnych, na których umieszczone zostały pola lutownicze oraz ścieżki, czyli połączenia wykonane z miedzi, które umieszczone są pomiędzy punktami lutniczymi. Tego rodzaju urządzenie umożliwia łatwy montaż poszczególnych komponentów i tworzenie skomplikowanych obwodów – to właśnie one stanowią podstawę do tworzenia modułów.
Czym różnią się od siebie poszczególne płytki drukowane?
Ze względu na swoją ogromną funkcjonalność oraz popularność poszczególne płytki PCB różnią się od siebie pewnymi parametrami. Można je dzielić ze względu na materiał wykonania, rodzaj powłoki, grubość oraz ilość warstw. Każda z tych właściwości sprawia, że konkretna płytka nada się do nieco innych celów.
Materiał wykonania
Jeśli chodzi o materiał, płyta drukowana może być wykonana z laminatu szklano-epoksydowego (FR-4), kompozytowego (CEM), fenolowo-papierowego(FR-2, FR-3) oraz szklano-teflonowego (PTFE).
Zastosowanie danego materiału ma ogromny wpływ na właściwości elektryczne, mechaniczne oraz termiczne płytki. Wybór konkretnego tworzywa powinien być więc dostosowany do charakterystyki danego projektu, aplikacji, warunków środowiskowych i przede wszystkim budżetu. Warto pamiętać, że poszczególne opcje różnią się od siebie nie tylko parametrami, ale również ceną.
Grubość
Każda płytka PCB charakteryzuje się również konkretną grubością. Ma ona wpływ na właściwości mechaniczne – im płytka jest grubsza, tym jest sztywniejsza i posiada większą wytrzymałość mechaniczną. Warto pamiętać, że grubość płytki decyduje również o jej zdolności do rozpraszania ciepła – cieńsze radzą sobie z tym nieco gorzej, natomiast grubsze, lepiej. Najczęściej wybiera się jeden spośród trzech najpopularniejszych zakresów:
- 2,0 mm i więcej – to płytki charakteryzujące się dużą sztywnością, a co za tym idzie, odpornością,
- 1,0-1,6 mm – to płytka PCB o średniej grubości, która dobrze łączy sztywność ze stosunkowo niską wagą,
- poniżej 1.0 mm – tego typu płytki charakteryzują się najmniejszą wagą, dlatego często są stosowane w projektach, w których niska masa stanowi kluczowy wyznacznik.
Powłoka
Zastosowana powłoka, wpływa na funkcjonalność, trwałość oraz wydajność, jaką charakteryzuje się płytka PCB. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: HASL, HASL LF, ENIG, OSP, Gold fingers plating, Selective hard gold plating Immersion Sn.Immersion Ag, które należy dostosować do specyfiki danego projektu. Poszczególne typy mogą różnić się pod względem ochrony przed korozją, stabilnością temperatury, czy nawet łatwości przeprowadzania montażu.
Ilość warstw
Wybierając odpowiednią płytkę drukowaną, warto również wziąć pod uwagę ilość zastosowanych warstw. Ten parametr ma znaczący wpływ na funkcjonalność oraz wydajność danej płytki.
Płytki PCB jednostronne należą do najprostszego typu płytek i cieszą się dość dużą popularnością. Sprawdzą się w projektach, które nie są zbyt skomplikowane i do ich prawidłowego funkcjonowania nie jest konieczna duża ilość połączeń.
Klient może również zdecydować się na płytki dwustronne, które mają znacznie większą gęstość połączeń, a ich przewody biegną po obydwu stronach.
Płytki wielowarstwowe należą do najbardziej złożonych mechanizmów. Umożliwiają zdecydowanie największą złożoność połączeń, które można wykorzystać do umieszczanie ścieżek i elementów. Charakteryzują się również lepszą separacją sygnałów i zasilania, a także doskonale radzą sobie z redukcją zakłóceń elektromagnetycznych oraz elektrostatycznych.
Jeśli chodzi o ilość warstw płytki PCB jednostronne należą do najmniej skomplikowanych mechanizmów, jednak warto pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości warstw nie tylko zwiększa się funkcjonalność, ale również cena projektu.
EMS Elektronix – kompleksowe wsparcie w wyborze płytki PCB
W naszej firmie proponujemy klientom kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji zlecenia. Wiemy, że odpowiednia płytka PCB to podstawa każdego projektu, dlatego pomożemy Ci w wyborze najlepiej dopasowanego rodzaju oraz specyfikacji. Proponujemy każdy rodzaj płytki, jaki można znaleźć obecnie na rynku i pomagamy podczas realizacji zamówienia, a także doboru odpowiednich komponentów i skoordynowaniu terminów produkcji. Zajmujemy się zarówno dostarczeniem prototypów, jak i planowaniem dużych, cyklicznych produkcji. Zamówione płytki PCB mogą być również przez nas magazynowane do czasu kolejnego zlecenia.
Niektóre parametry określające płytkę:
Materiał z którego płytka PCB jest wytworzona: FR4, CEM, teflonowe, FR4 na podkładzie aluminium
Powłoka: HASL, HASL LF, ENIG, OSP, Gold fingers plating, Selective hard gold plating Immersion Sn.Immersion Ag
Grubość płytki: od 0,2 mm do 6 mm
Ilość warstw: jedno lub wielowarstwowe, bezpośrednio ilość warstw koresponduje z materiałem płytki
Materiał | FR4 |
Grubość płytki | 1,6 mm |
Warstwa miedzi | 35 um (1 oz) |
Powłoka | HASL |
Kolor płytki | zielony |
Kolor napisów | Biały |
Świadczymy usługę doradczą związaną z zakupem płytek.